Spółka Targowiska Miejskie chce podnosić świadomość ekologiczną klientów ostrowskich targowisk i zieleniaków. Ma w tym pomóc między innymi nowy punkt selektywnego zbierania elektroodpadów zlokalizowany na targowisku miejskim przy ul. Głogowskiej.
Spółka Targowiska Miejskie S.A. złożyła wniosek o pozyskanie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na działania związane z edukacją ekologiczną.
W ramach projektu pod nazwą “Podnoszenie poziomu ekologicznej świadomości klientów targowisk miejskich w Ostrowie Wielkopolskim poprzez efektywne gospodarowanie elektroodpadami” na terenie targowiska przy ul. Głogowskiej ma stanąć pojemnik przeznaczony do wrzucania różnorodnych elektroodpadów np.: zużytych żarówek, baterii, telefonów, ładowarek, płyt CD/DVD, zużytych tuszów i tonerów. Obok stanie gablota z powierzchnią informacyjną oraz reklamową, przystosowana do umieszczania np. plakatów z informacją edukacyjno – ekologiczną.
Projekt obejmuje również zakup tysiąca toreb wielokrotnego użytku dla klientów targowisk. Torby zakupowe będą przekazywane klientom targowiska. To doskonała alternatywa dla foliowych toreb, jakie często można spotkać na targowisku miejskim.
Torby ekologiczne stanowią długoterminową inwestycję, ponieważ są bardziej wytrzymałe, niż te z tworzywa sztucznego. Ich okres utylizacji jest także znacznie krótszy niż foliowych odpowiedników. Mogą posłużyć na wiele lat, gdyż są łatwe do utrzymania w czystości, w każdej chwili można je odświeżyć, dzięki czemu ponownie będą wyglądać nienagannie.
Ostrowska spółka ubiega się o dofinansowanie na poziomie 70 % wartości całego projektu. Dzięki temu, mieszkańcy miasta przy okazji robienia zakupów na targowisku miejskim, bądź w drodze do pracy, będą mieli możliwość wyrzucania drobnych e-odpadów do specjalnych pojemników, bez konieczności udawania się do wyznaczonego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
– Punkt zbiórki elektoroodpadów to rozwiązanie, które jest nie tylko wygodne i estetyczne, ale też efektywne ponieważ podnosi świadomość ekologiczną zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z różnego rodzajami odpadów. W dobie dużego zanieczyszczenia środowiska coraz bardziej istotny jest wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które są przyjazne środowisku – podkreśla Ewa Psztyr Prezes Zarządu Spółki Targowiska Miejskie S.A.
Obecnie Spółka Targowisk Miejskie czeka na wyniki konkursu ekologicznego, dzięki któremu mogłyby zostać zrealizowane powyżej przedstawione działania ekologiczne na targowisku miejskim przy ul. Głogowskiej, których głównym celem jest promowanie dobrych nawyków wśród mieszkańców i handlowców, czyli prawidłowe segregowanie drobnych, niebezpiecznych odpadów pochodzących z naszych domowych gospodarstw oraz miejsc pracy.
– Na targowiskach jest wiele podmiotów zwłaszcza z branży handlowej oraz wielu klientów dokonujących zakupów, którzy wspólnie mogą podejmować kroki w celu zmniejszenia odpadów, właściwej ich segregacji. Dzięki czemu możemy spowolnić, a może nawet odwrócić skutki zmian klimatycznych i zanieczyszczenie naszej planety, a także w sposób wymierny obniżyć ilość produkowanych przez nas odpadów. To małe kroki, które możemy podejmować indywidualnie i grupowo – dodaje prezes Ewa Psztyr.